ქალაქის კვარტალი PARK DISTRICTS
"პარკის კვარტალები" — ეს ის პროექტია, სადაც ჩვენ ახალ მშენებლობას ვანიჭებთ იმ მრავალფეროვნებას, რაც დამწიფებულ ისტორიულ ქალაქებს ახასიათებს, მაგრამ ვახდენთ ეს თანამედროვე საშუალებებით და ბუნებასთან ფუტურისტულ კავშირში.
Winner in the nomination "Low-rise buildings"
Winner in the nomination "Parents' Choice - Regions". Urban 2024
Concept of KRT 2025. Best settlement: business class 2025
• ფართობი: 76,5 ჰა
• პროექტის მასშტაბი: 1564 სახლი
• წელი: 2025
დაბალსართულიანი არქიტექტურა
ერთიანი დიზაინ-კოდი
საზოგადოებრივი ცენტრი
ქალაქის ინფრასტრუქტურა
ეკო-დიზაინი
"ჩვენ უნდა შევქმნათ მრავალფეროვანი გარემო, რომელიც ხელს შეუწყობს ყველა მოსახლისა და სტუმრის განვითარებას"
ასეთი ფორმულირების გაგება გამოცდილი დეველოპერისგან — ძალიან ბევრს ნიშნავს. სწორედ ამ ჩვენთვის შთაგონებული დავალებით დაიწყო პროექტი.
პროექტის ყველა ნაწილი — გენერალური გეგმის კონცეფციიდან სახლების ფასადების დეტალებამდე — მიმართულია რთული და მნიშვნელოვანი ამოცანის გადაწყვეტაზე: ისეთი საცხოვრებელი გარემოს შექმნაზე, რომელიც მრავალფეროვნებით შეედრებოდეს ისტორიულ ქალაქებს.
სტადია ანალიზის
ნებისმიერი გრადოსტროებითი ობიექტის პროექტირება იწყება გეოგრაფიული და ეკონომიკური მონაცემების ანალიზის ეტაპით. ჩვენი ტერიტორია მდებარეობს ლიპეცკის სამხრეთით, რაიონული მნიშვნელობის გზის მიღმა და დასავლეთით შემოსაზღვრულია ფედერალური მნიშვნელობის მაგისტრალით და მის მიმდებარე კოტეჯური დაბით.
ტერიტორია
რთული, მრავალფეროვანი გარემოს შესაქმნელად ტერიტორიის განსაკუთრებულობა — ის ფაქტი იყო, რომ ტერიტორია აღმოჩნდა აღმოსავლურად სწორედ "ველი" — სრულიად ბრტყელი, მნიშვნელოვანი რელიეფის, შემორჩენილი ტყის და სხვა ჩვეულებრივი "მრავალფეროვნების გენერატორების" გარეშე, რომლებიც დამგეგმავისთვის ნორმალურია. ეს გახდა ჩვენი ნამდვილი გამოწვევა.
პირობითი აღნიშვნები
ლანდშაფტური ღირებულება
განათლების დაწესებულება
კომერციული უძრავი ქონება
კომპოზიციური ღერძები
"ძალოვანი ველი" დაგეგმარების
ტერიტორიის საზღვრები
საწყისი მონაცემები
ტერიტორია გაყოფილია ორ უთანასწორო მრავალკუთხედად წვრილი გავლით. უფრო დიდი მრავალკუთხედი ნახევრად იყოფა მძლავრი ელექტროგადაცემის ხაზით (ე.გ.ხ.), რომელიც ჩვენ კრეატიულად ჩავრთეთ გენერალური გეგმის ლოგიკაში ისე, რომ ის არ არღვევს დაგეგმარებას, პირიქით — ემსახურება პროექტის მთლიან ამოცანას.
სამხრეთით ტერიტორია ესაზღვრება ტბოებს, რომლებიც მდებარეობენ ხედავად ღრმალში; ტერიტორიის ჩრდილო-დასავლეთ კუთხეში, გზების გადაკვეთასთან ახლოს, ასევე მდებარეობს ბუნებრივი წყალსაცავი.
ამ თავისებურებების ყურადღებით გააზრებამ, რომლებიც უფრო მეტად შეზღუდვებად ჩანდა, ვიდრე შემოქმედების წყაროდ, საშუალება მოგვცა შეგვექმნა მართლაც მრავალფეროვანი ქალაქის გარემოს კონცეფცია.
პლანირების კონცეფცია
დეტალურმა საწყისი მონაცემების ანალიზმა გამოავლინა რამდენიმე პროექტული ამოცანა, რომელთა გადაწყვეტასაც ჩვენ ვპასუხობთ 4 ეტაპიანი პლანირების კონცეფციის ფარგლებში:
1. ჩვენ გამოვიყენეთ ხაზოვანი პარკისა და ბულვარის ჯვარი მასიური ტერიტორიის 5 კომპაქტურ კვარტალად დასაყოფად — და თითოეულს მივაწოდეთ წვდომა ბუნებასთან და საზოგადოებრივ სივრცეებთან.
1. ჩვენ ჯვრის თითოეული წვერო მივამართეთ კონკრეტულ ზონას: საზოგადოებრივ-სამეწარმეო ცენტრს, სკოლას, ტბოებს ბუნებრივ ტყესთან ერთად, განსაკუთრებით შენარჩუნებულ ძველ წყალსაცავ კოშკთან — და ამგვარად განვსაზღვრეთ სივრცითი კოორდინატები.
1. ჩვენ თითოეული 5 კვარტალისთვის განვსაზღვრეთ საკუთარი პლანირებისა და კომპოზიციური პრინციპი, რაც აძლევს მრავალფეროვნებას მთლიან დაბის გარეგნობას და ხელს უწყობს სასურველი მრავალფეროვნების მიღწევას სიმჭიდროვითა და სილუეტით კომფორტ- და ბიზნეს-კლასის სახლებისთვის.
1. ჩვენ ნულიდან შევქმენით მთლიანი ტაუნჰაუსების "კონსტრუქტორი" რაციონალური, თუმცა ორიგინალური გეგმებით, სილუეტებითა და დეკორატიული დეტალებით, რომლებიც ერთობლივად აძლევს შესაძლებლობას შეიქმნას გამორჩეული და მარტივად ამოსაცნობი დაბა. ყველა გადაწყვეტილება მიღებულია ეკონომიკური მიზანშეწონილობის გათვალისწინებით.
PARK DISTRICTS
უფრო რთული საქმე მრავალფეროვნების მართვისას არის მასშტაბების და კონტრასტების "სახლის" დამარცხება — რომ მრავალფეროვნება არ გადაიზარდოს ქაოსში, არამედ დარჩეს მწკრივში იმ წვრილმან ზღვარზე, სადაც თანასწორობა ერწყმის ლამაზად, შემოქმედება — უნიკალურობას. ამ ბალანსის შენარჩუნება საშუალებას მოგვცა ჩვენს მიერ შემუშავებულმა ინფრასტრუქტურამ, რომელიც ასახავს მასშტაბების, ერთიანობისა და კონტრასტების ლოგიკას.
გზებისა და პარკინგების სქემა
ტრანსპორტის კავშირები ისეა დაგეგმილი, რომ კვარტალის შიგნით ავტომობილები არ იმოძრაობენ (შენარჩუნებულია მხოლოდ ბიზნეს-კლასის უბნისკენ ჩასასვლელები). პარკინგები განლაგებულია კვარტალის პერიმეტრზე, ფეხით მისვლის კომფორტული მანძილის გათვალისწინებით.
ფეხით სიარულის ტრანზიტის სქემა
ფეხით სიარულის ტრანზიტი განისაზღვრება სიმოხერდითა და მოძრაობის ხედავობით. ისინი ქმნიან დაბაში პარკის ღერძს, ბულვარებსა და ევროპული ტიპის ფილებით დაფარულ ფეხით სიარულის ქუჩებს.
რეკრეაციული ზონა
პარკი იქმნება როგორც კავშირი ყველაზე ურბანიზებულ და ყველაზე ბუნებრივ ნაწილებს შორის. ის შეაგროვებს მის ირგვლივ ძირითად სერვისებს, კომერციულ ფართობსა და შერინგის სერვისებს.
ელექტროტრანსპორტის შერინგის სქემა
შერინგის კვანძები განლაგებულია ისე, რომ დამატებით გაამარტივოს მოსახლეობის მოძრაობა კვარტალის შიგნით მას შემდეგ, რაც ისინი ავტომობილს პარკინგზე დატოვებენ.
საზოგადოებრივ-კომერციული ფუნქციები
დასვენების ფუნქციები კონცენტრირებულია საბავშვო დაწესებულებებში (საღამოს დროს) და სპორტულ კომპლექსში, რომელიც ესაზღვრება წყალსაცავებს.
კომერციული ფუნქციები მიისწრაფის კვარტალის გარე პერიმეტრისკენ.
საბავშვო ბაღების ხელმისაწვდომობა
საბავშვო ბაღები განლაგებულია ფეხით მისვლის ზონაში, ხოლო ხელმისაწვდომობის ორი რადიუსი არსებობს:
პატარა — 300 მ
დიდი — 500 მ
ტერიტორიის ბალანსი
იმ ეტაპზე, როდესაც ინფრასტრუქტურული სისტემის საფუძველი უკვე ჩაყრილია, ჩვენ ლოგიკურად გადავდივართ ტექნიკურ-ეკონომიკური მაჩვენებლებისა და ტერიტორიის ბალანსის ფორმირების ეტაპზე. ეს ის სტადიაა, სადაც კონცეფციური დაგეგმარების იდეები გარდაიქმნება რაოდენობრივ მაჩვენებლებად.
ტერიტორიის ფუნქციური შევსება
63%
საცხოვრებელი ზონა
12%
საზოგადოებრივ-კომერციული ფართობები
გზების ინფრასტრუქტურა
10%
პარკები და ბულვარები
3%
პარკინგები
საცხოვრებლების კატეგორიების განაწილება
აქ ჩვენ ვმუშაობდით ზოგადიდან კონკრეტულისკენ. ჯერ ვქმნით მთლიანი ტერიტორიის ბალანსს, შემდეგ ფუნქციებს ვანაწილებთ თითოეულ 5 კვარტალში, ხოლო შემდეგი ეტაპია გენერალური გეგმის პირდაპირი შემუშავება.
38%
კომფორტი
878 სახლი
35%
ბიზნეს-კლასი
176 სახლი
27%
კომფორტ+ .......
510 სახლი
ტერიტორიის გენერალური გეგმა
ასეთი მასშტაბის პროექტი მოითხოვს შესაბამისი დაგეგმარების სისტემის შექმნას, სადაც ელემენტები ერთმანეთთან მკაფიო და გასაგებ ურთიერთკავშირში იქნება. ჩვენ გამოვყავით დაგეგმარების სამი ძირითადი დონე.
დაგეგმარების სტრუქტურის სისტემა
დონეები:
1. ტერიტორიის მასშტაბური დაყოფა ხუთ კვარტალად და მათი ინფრასტრუქტურის ჩამოყალიბება
2. ტრანსპორტის ინფრასტრუქტურის შექმნა, მისი ყველა ელემენტის დეტალური დამუშავება
3. გრადოსტროებითი მასშტაბიდან ადამიანის მასშტაბზე გადასვლა, დაბის რიტმის და ლანდშაფტურ-რეკრეაციული ობიექტების ჩამოყალიბება
I კვარტალის გენერალური გეგმა
გენერალური გეგმის შემდეგ დონეზე გადასვლისას, ჩვენ უკვე ვიხილავთ თითოეული კვარტალის დაგეგმარების სტრუქტურას ცალ-ცალკე. აქაც, როგორც მთლიანად, ყველაფერი დეტალურადაა დამუშავებული — არქიტექტურული გარეგნობიდან გზების მოწყობამდე.
ექსპლიკაცია
1. ნაგვის შეგროვების მოედანი 3×1,5 მ
2. ბავშვთა სათამაშოები
3. კვარტალური მოედანი
4. ტრანსფორმატორული ქვესადგური (ტქ)
5. გზის გვერდით პარკინგის კარმანები
6. სტუმართა პარკინგი
გზის საფარი
მწვანე პარკინგი
კედლის ამოყოლა (ობერტული)
სახლებთან პარკინგები
ტროტუარები
სახლების ტიპოლოგია
ფასადებისა და სილუეტების მრავალფეროვნების შესაქმნელად ჩვენ გავითვალისწინეთ როგორც წარსულის ტრადიციები, ასევე თანამედროვე მშენებლობის მეთოდები, სახლების "კონსტრუქტორის" პრინციპით განხილვა.
I კვარტალისთვის ჩვენ შევქმენით შვიდი გეგმა, თითოეული მათგანი აქვს ერთი-ორი სილუეტი — მწვერვალიანი ერთკალთუხიანი სახურავით და უფრო მსუბუქი კალთუხით, რომელიც ერწყმის მეზობელ სახლებს.
ტაუნჰაუსები ტიპი A
1.
გარდერობი
3 მ²
2.
შესასვლელი დარბაზი
2 მ²
3.
სამზარეულო-სასტუმრო
39 მ²
4.
საპირფარეშო
5.
დარბაზი
7 მ²
6.
5 მ²
7.
საძინებელი
10 მ²
8.
9.
10.
11 მ²
ჯამში
83 მ²
ტაუნჰაუსები ტიპი ბ
4 მ²
სამრეცხაო
30 მ²
9 მ²
მასტერ-საძინებელი
11.
12.
15 მ²
13.
14.
102 მ²
ტაუნჰაუსები ტიპი გ
6 მ²
სამზარეულო
14 მ²
სასტუმრო
27 მ²
12 მ²
4 მ²
107 მ²
ტაუნჰაუსები ტიპი დ
კომერციული სივრცე
29 მ²
36 მ²
16 მ²
122 მ²
ტაუნჰაუსები ტიპი ი
13 მ²
32 მ²
22 მ²
5 მ²
117 მ²
ტაუნჰაუსების "კონსტრუქტორი" საშუალებას გვაძლევს მართვა ქუჩის სილუეტი, შევქმნათ რბილი ფონური მოცულობები და მწვერვალიანი სახურავების სერიები — ვერტიკალური დომინანტები. ასე რომ, თუ "საკუთარი" ქუჩისკენ მისვლისას ნავიგაცია მოიცავს ქუჩების, ბულვარების, პარკებისა და საზოგადოებრივი მოედნების მონაცვლეობას, "საკუთარ ქუჩაზე" ინტუიციური ორიენტაცია უზრუნველყოფილია მარტივად ამოსაცნობი სილუეტით.
დიზაინის კოდი
უნიკალური ქუჩის გარეგნობა და აქცენტი ტაქტილურობაზე
ფასადების მასალების შერჩევა გაკეთდა სამ ძირითადზე: რიგელური აგური სამი ტონით (ტერაკოტა, თეთრი, ნაცრისფერი), ტექსტურული "სველი" ფასადი და ორმაგი წინა-უკან მდებარე ფალცი შავ-თეთრ ფერებში. ზოგიერთ ვარიანტში სახურავის ფალცი გადადის ფასადზე თითქმის უშვეულად, რაც ქმნის შთამბეჭდავი ვიზუალური ეფექტის შთაბეჭდილებას.
მასალების შერჩევისას განსაკუთრებული ყურადღება მიექცა არა მხოლოდ მათ ვიზუალურ, არამედ ტაქტილურ თვისებებსაც. ეს ერთობლივად საშუალებას იძლევა შეიქმნას უნიკალური ქუჩის ლანდშაფტი.
თითოეული კვარტალი უნიკალურია, როგორც თითის ანაბეჭდი
კონცეფციის საფუძველში დაყრდნობილია იდეა მხარდაჭერის ტერიტორიის ბუნებრივ რელიეფს და უკვე არსებული ლანდშაფტის ხაზის გაგრძელებას, რომელიც განპირობებულია რაიონის ელექტროგადაცემის ხაზით. ამგვარად დაიბადა მწვანე პარკის შექმნის იდეა, რომელიც ყოფს საცხოვრებელ კვარტალებს, და ამასთანავე — თავად პროექტის სახელი: "პარკის კვარტალები".
ჩვენთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი იყო კვარტალების ერთმანეთისგან განსხვავებულობის მიღწევა. ამგვარად ჩამოყალიბდა გამომწვევი იდეა: თითოეული კვარტალი უნიკალური იქნება, როგორც თითის ანაბეჭდი.
ტერიტორიის ბლაგომოწყობა
კომფორტული გარემოს პროექტირებისას მნიშვნელოვან ნაწილს წარმოადგენს ტერიტორიის გახალხებისა და ბლაგომოწყობის საქმიანობა, რომელიც მიმართულია მოსახლეობის ძალების აღდგენასა და პოტენციალის განვითარებაზე.
"Ludi architects" სტუდიასთან ერთად ჩვენ გავატარეთ პროექტის ყველა მნიშვნელოვანი თემა გახალხებაში — მასშტაბური ხაზოვანი პარკებიდან, რომლებიც კვარტალებს ყოფენ და აერთიანებენ მათ განსხვავებული გადაწყვეტილებებით, რაც თითოეულ კვარტალს აკეთებს უნიკალურად, მცენარების და ბლაგომოწყობის ელემენტების ტაქტილურობამდე, რომლებიც ააქტიურებს და სტიმულირებს იმ ტვინის ზონებს, რომლებიც თითქმის არ არის ჩართული ან სტიმულირებული არც ყოველდღიური ცხოვრებით, არც ქალაქის გარემოთი ჩვეულ რაიონებში: სიმოყვარულის, ემპათიისა და შემოქმედებითი აზროვნების ზონები.
საზოგადოებრივი სივრცე
კომპლექსი შედგება სამი შენობისგან: ოფისური ცენტრი, რესტორანი და სავაჭრო სივრცე. თითოეული მათგანი უნიკალურია საკუთარი თავისებურებებით.
შესასვლელი ანსამბლი
• ოფისური ცენტრის შესასვლელი ანსამბლი წარმოადგენს მთავარ დომინანტს — ეს არის 12 მეტრიანი ვიტრაჟული თაღი, რომლის მეშვეობითაც ჩანს შიდა ჰოლი მზარდი ხით.
• ფასადი შესრულებულია ლითონის ლამელებით, რაც შენობას მონუმენტურობასა და ერთიანობას ანიჭებს.
რესტორანი
• რესტორანი პანორამული ვიტრაჟული ფანჯრებით აქვს პირადი ტერასა ტბასთან გამოსვლით და შიდა სივრცეში ზედა განათებით.
სავაჭრო ცენტრი
• სავაჭრო ცენტრი შესრულებულია უფრო მონოლითური ფასადით და რიტმულად განლაგებული ფიბროცემენტის პანელებით. მას აქვს ცალკე შესასვლელი.
რომ ადამიანებმა იგრძნონ კომფორტი ამ სივრცეში, ჩვენ მივაღწიეთ არქიტექტურისა და ადამიანის სიზუსტეს შემდეგნაირად:
• ოფისური ცენტრის დიდი შენობა კასკადურად ეტაჟობრივად ეშვება მიწის დონეზე. ზედა ეტაჟები არის შენობის მოცულობის შიგნით გადაწეული, რაც ქმნის ნაკლები ეტაჟიანობის შთაბეჭდილებას.
• რესტორნისა და სავაჭრო ცენტრის შენობები არ აღემატება ორ სართულს და ქმნიან კომპლექსის პირად შიდა ეზოს.
პროექტის რეალიზაცია
იხილეთ, თუ როგორ ხორციელდება "პარკის კვარტალები" პირდაპირ ახლა. მომავალში მოსალოდნელია პირველი კვარტალის 44 სახლის (239 ტაუნჰაუსი) ჩაბარება და ექსპლუატაციაში შეტანა.

City Quarter PARK DISTRICTS
Park Neighborhoods is a project in which we give brand-new development the diversity inherent in mature historic cities, but we do it by modern means and in futuristic contact with nature.
• Area: 76,5 ha
• Project scope: 1564 homes
Low-rise architecture
Unified design code
Community Center
Urban infrastructure
Eco Design
PARK DISTRICTS
The project began with the delightful wording of our client's assignment: "You and I need to create a diverse environment that helps all residents and even guests develop. That's a lot to hear from an experienced developer.
All sections of the project, from the concept of the master plan to the details of the facades of the houses, are subject to the complex and important task of creating a residential environment that could match the diversity of the historic cities.
Analysisstage
The beginning of the design of any urban development project begins with the analysis of introductory geographical and economic data. Our site is located south of Lipetsk, behind a district road, and bounded on the west by a federal highway and an adjoining cottage community.
Territory
The peculiarity of the territory for the implementation of a complex, diverse environment with intuitive navigation, which was also a real challenge for us, was the fact that the territory is literally a field - completely flat, without significant relief, preserved forest and other familiar to the planner "generators of diversity".
Landscape value
Educational institution
Commercial real estate
Composite axes
"Force field" layout
Site boundaries
Input data
The site is divided into two unequal polygons by a thin junction. The larger of the polygons is cut in two by a powerful power line, which we have creatively included in the logic of the master plan so that it does not interfere, but also works for the overall objective of the project.
To the south, the area is adjacent to ponds located in a picturesque ravine; there is also a natural pond in the northwest corner of the site near the intersection of roads.
Careful immersion in these features, which seem to be constraints rather than sources of creativity, allowed us to create the concept of a truly diverse urban environment.
Planning concept
A detailed analysis of the input data reveals a number of design problems, which we find an answer through the formation of the planning concept, which consists of 4 steps:
1. We used a cross of linear park and boulevard to break up the huge site into 5 compact blocks - and gave everyone access to nature and public spaces
1. We oriented each peak of the cross to a specific area: a community and business center, a school, ponds with a natural forest, a specially preserved old water tower - and thus set the coordinates in space
1. We invented for each of the 5 blocks its own planning and composition principle which gives a variety to the general appearance of the settlement and helps to achieve the required diversity in density and silhouette for comfortable and business-class housing
1. Created from scratch whole constructor of townhouses from rational, but not deprived of the originality of the plans, silhouettes, details of decoration, which together allow you to create a recognizable building with the original silhouette. All decisions are made with economic feasibility in mind
The most difficult thing when working with diversity is to hold a kind of ladder of scales and contrasts, so that diversity does not descend into chaos, but remains on that thin line between orderliness and beauty, creativity and uniqueness of individual elements. The infrastructure that we developed, which reflects the logic of scales, unities, and contrasts, made it possible to maintain this balance.
Layout of driveways and parking lots
Transportation links are built so that the block is free of cars inside (only the driveways to the business class areas are preserved). Parking lots are located along the perimeter of the block, taking into account the distance of comfortable pedestrian accessibility.
The scheme of pedestrian transits
Pedestrian transitions are defined by the convenience and scenic beauty of the movement. They form a park-like axis, boulevards, and paved pedestrian streets of the European type.
Recreation area
The park is formed as a link between the most urbanized and the most natural parts of the site. It gathers around itself basic services, commercial space, and shoring services.
Scheme of electric transport shering
Shear nodes are positioned to further facilitate movement within the block for residents after they leave their car in the parking lot.
Social and commercial functions
Leisure functions are concentrated in the children's institutions (in the evening) and in the sports complex adjacent to the ponds.
Commercial functions gravitate to the outer perimeter of the neighborhood.
Availability of kindergartens
Kindergartens are located within walking distance, and there are two types of access radius:
small - 300 m
large - 500 m
Balance territory
At the moment when the foundation for the infrastructure system is already laid, we naturally move on to the stage of formation of technical and economic indicators and the balance of the territory. This is the stage where conceptual planning ideas are transformed into quantitative indicators.
Functional filling of the territory
63%
Living area
12%
Public and commercial spaces
Road infrastructure
10%
Parks and boulevards
3%
Parking lots
Distribution of housing categories
Here we worked from the general to the particular. In the beginning we form a balance of the entire site, then we distribute the functions in each of the 5 blocks, and the next stage - the development of the master plan.
38%
COMFORT
878 houses
35%
BUSINESS CLASS
176 houses
27%
COMFORT+ .......
510 houses
Master Plansite
A project of this scale requires the formation of an appropriate planning system, where the elements are in a clear and understandable relationship with each other. We have identified three main levels of planning development.
The system of planning structure
Levels:
1. large-scale sectioning of the site into five blocks and the formation of their infrastructure
2. creation of transport infrastructure, detailed study of all its elements
3. transition from the urban to human scale, the formation of the rhythm of development and landscape and recreational facilities
General plan of the 1st quarter
Moving on to the next sub-level of the master plan, we are already looking at the planning structure of each quarter separately. Here, as in the overall volume, everything is worked out in detail - from the architectural appearance to the arrangement of roads.
Explanation
1. Landfill site 3 x 1.5 m
2. Playgrounds
3. Quarter Square
4. Transformer substation
5. Parking pockets by the road
6. Guest parking
Road surface
Green Parking
Flanging
Parking lots by the house
Sidewalks
Typology of houses
To create a variety of facades and silhouettes, we took into account both the traditions of the past and modern construction methods, treating the houses like a constructor.
For the first quarter, we developed seven layouts, each with one or two silhouettes - with a sharp single-pitch roof and with a gentle slope that merges with the neighboring houses.
The constructor of townhouses allows us to control the silhouette of the street, creating smooth background volumes and series of sharp roofs - vertical dominants. Thus, if the navigation when approaching "their" street is achieved by alternating streets, boulevards, parks and public squares - the intuitive orientation on "their" street is provided by a recognizable silhouette.
Townhouses type 1
1.
Dressing Room
3 m²
2.
Hallway
2 m²
3.
Kitchen-living room
39 m²
4.
Bathroom
5.
Corridor
7 m²
6.
5 m²
7.
Bedroom
10 m²
8.
9.
10.
11 m²
TOTAL
83 m²
Townhouses type 2
9 m²
Laundry room
29 m²
4 m²
11.
Master Bedroom
87 m²
Townhouses type 3
13 m²
12 m²
Living Room
32 m²
22 m²
5 m²
117 m²
Townhouses type 4
6 m²
Kitchen
14 m²
27 m²
12.
13.
4 m²
107 m²
Townhouses type 5
Commercial space
36 m²
16 m²
122 m²
Townhouses type 6
30 m²
15 m²
14.
102 m²
Townhouses type 7
28 m²
15.
6 m²
106 m²
Design code
The next layer of the "designer" is the range of materials. For each neighborhood, we choose a small and carefully considered range of materials that bring the project closer to contemporary Scandinavian and Scottish developments.
Some of these materials resonate with neighboring neighborhoods, creating unity, and some are unique to the neighborhood, distinguishing it from others.
Improvement of territory
An important part of designing a comfortable environment is the work of landscaping and beautification, aimed at restoring strength and developing the potential of those who live there.
Together with the studio Ludi architects, we reflected in the landscaping all the significant themes of the project - from the large-scale linear parks that separate and unite the blocks through the variety of solutions applied to each block and distinguish them from each other, to the tactility of the plants and landscaping elements that enable us to engage and stimulate those areas of the brain that are hardly stimulated by everyday life or the urban environment in familiar neighborhoods: the areas responsible for curiosity, empathy and creative thinking.