მიმდებარე ტერიტორიის ანალიზი
OSOKA - არის პროექტი, რომელშიც განსაკუთრებული ადგილი აქვს მინიჭებული ჰაერს. ეს ფაქტორი განპირობებულია განაშენიანების ტერიტორიის თავისებურებით - ჭაობიანი ადგილების არსებობით, რომლებიც ჟანგბადის გამომუშავების თვალსაზრისით ტყიან მასივებსაც კი უსწრებს. ამიტომ ჩვენი ამოცანა ასე ჩამოვაყალიბეთ: შევინარჩუნოთ ტერიტორიის ბუნებრივი სიმდიდრე და დავამატოთ თანამედროვე არქიტექტურულ-საპროექტო გადაწყვეტილებები, რაც ჯამში შექმნის კომფორტულ საცხოვრებელ გარემოს.
პირველი, რითიც ნებისმიერი დასახლების დაპროექტებას ვიწყებთ არის ანალიტიკა. ეს არის ფუნდამენტური ეტაპი, რადგან სწორედ ტერიტორიის კონტექსტის გააზრებიდან ვირჩევთ ყველაზე რაციონალურ გადაწყვეტილებებს.
ტერიტორიის კონტექსტზე ლაპარაკისას, გამოვყოფთ გეოგრაფიულ და ეკონომიკურ იმ შემადგენლებს, რომლებსაც შემდეგ გავითვალისწინებთ პროექტირების წინა სტადიაზე:
| პლაჟი, დასასვენებელი ზონა | საბავშვო ბაღები, სკოლები | ||
| სასტუმრო კომპლექსი | ბენზინ გასამართი სადგურები | ||
| ტყის მასივები | ფასიანი სათევზაო ზონები |
მშენებლობის პირველი სტადია - სასტუმრო კომპლექსი |
მშენებლობის მეორე სტადია - დასახლების ტერიტორია |
ტერიტორიის საზღვრები |
| სიმაღლის ნიშნულები |
ოზერნინსკის წყალსაცავი |
ნაკადულები |
ხელსაყრელი გასასვლელები წყალზე |
ტყის არსებული მასივები |
მისაღები ხედვის ზონები (საუკეთესო ხედები გამწვანებაზე, სამეზობლო ნაკვეთებზე, გზებზე) |
ხელსაყრელი ხედვის ზონები (ხედები ფოკუსირებულია ოზერნინსკის წყალსაცავზე, გამწვანებაზე, ხეებზე) |
განაშენიანებული ტერიტორიის ეკონომიკური და გეოგრაფიული მაჩვენებლების ანალიზის შედეგად, ჩვენ ვიღებთ უამრავ მონაცემს, რომელიც საფუძვლად ედება შიდა ტექნიკური მახასიათებლებისა და შემდგომი პროექტირების ეტაპებს.
გეოგრაფიულ-ეკონომიკური ანალიზის შემდეგ, დამკვეთისაგან მიღებული ფოტო და ვიდეო მასალებზე დაყრდნობით, ჩვენ ვიწყებთ საპროექტო ტერიტორიის კვლევას. ამ ეტაპზე ჩვენ შეგვიძლია გამოვყოთ ადგილის ძირითადი ღირსებები და ნაკლოვანებები, რაც საბოლოო საფუძვლად დაედება დასახლების განაშენიანებას.
შემდეგი ეტაპია ტერიტორიის ბალანსის ფორმირება. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, დასახლებაში არსებული თითოეული ფუნქციის პროცენტული განაწილება. ჩვენ ვანგარიშობთ ტექნიკურ-ეკონომიკურ მაჩვენებლებს მარეგულირებელ დოკუმენტებზე დაყრდნობით, მომხმარებელს ვთავაზობთ ტერიტორიის განვითარების რამდენიმე ვარიანტს და, შემდგომში, დეტალურად ვაწვდით იმ ვარიანტს, რომელიც საუკეთესოდ შეესაბამება მომხმარებლის მიზნებს.
საცხოვრებელი ნაკვეთები
12-20 მეასედი
პარკის ტერიტორიები, რეკრეაციული ზონები, სპორტული/საბავშვო მოედნები
ქუჩები, გადასასვლელები/ტრასები, წრეზე შემობრუნების მოედნები და ა. შ.
საცხოვრებელი ზონა |
742 000 კვ.მ |
70% |
პარკის ტერიტორიები
180 200 კვ.მ |
17% |
ქუჩები, გადასასვლელები, ფეხითმოსიარეულეთა ბილიკები, საინჟინრო ინფრასტრუქტურა |
106 000 კვ.მ |
10% |
მოედანი აქტიური დასვენებისთვის |
10 600 კვ.მ |
1% |
აბანოების კომპლექსი |
საგუშაგო პუნქტი |
9 540 კვ.მ |
0,9% |
სახანძრო ავზი |
1 000 კვ.მ |
0,1% |
| სახლების ტიპები | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | საგუშაგო | ნავსადგური | აბანოების კომპლექსი | სულ |
| მოშენების საორიენტაციო ფართი (კვ.მ) | 190 | 150 | 250 | 310 | 310 | 480 | 600 | 750 | |
| სართულიანობა | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | |
| შენობების მოშენების სავარაუდო ფართი (კვ.მ) | 150-მდე | 250-მდე | 300-მდე | 400-მდე | 400+-მდე | 400-მდე | 500-მდე | 1000-მდე | |
| სახლების რაოდენობა | 160 | 153 | 196 | 209 | 22 | 2 | 1 | 1 | 740+3 |
| მოშენების საერთო ფართი (კვ.მ) | 30 400 | 22 950 | 49 000 | 64 790 | 6 820 | 960 | 600 | 750 | 176 270 (11,8%) |
ტერიტორიის ფართი |
1 590 682 კვ.მ |
მწვანე ზონის ფართი |
266 220 კვ.მ |
სატრანსპორტო კვანძების ფართი (გზის ნაწილი) |
122 422 კვ.მ |
საფეხმავლო კვანძების ფართი (ბილიკები და ეკობილიკები) |
46 725 კვ.მ |
ბილიკები |
38 344 კვ.მ |
ეკობილიკები |
8 371 კვ.მ |
ველობილიკების ფართი |
23 652 კვ.მ / 15,8 კმ |
გასაყიდი ნაკვეთების რაოდენობა |
740 ცალი |
გასაყიდი შენობების მოშენების ფართი |
213 450 კვ.მ |
გასაყიდი ტერიტორიის ფართი |
1 075 726 კვ.მ |
წარმოდგენილია საცხოვრებელი სახლის 5 ტიპი:
ტიპი 1 |
ერთსართულიანი სახლები |
ტიპი 2 |
მცირე ბარნჰაუსები (Barnhous) |
ტიპი 3 |
ბარნჰაუსები (Barnhous) |
ტიპი 4 |
ორსართულიანი სახლები |
ტიპი 5 |
ორსართულიანი სახლები 400 კვ.მ |
მას შემდეგ, რაც დასრულდება ანალიზის სტადია და გამოიკვეთება მთავარი მიზანი და დავალება, ჩვენ ვიწყებთ დასახლების არქიტექტურულ-გეგმარებითი კონცეფციის - გენგეგმიდან კეთილმოწყობის ელემენტებამდე - დეტალურ დამუშავებას.
ამ კონკრეტულ სტადიაზე მთავარი ელემენტია ნაკვეთის დეტალურად დამუშავებული გენგეგმა. აქ ასახულია ინფრასტრუქტურის ყველა ელემენტი და მათი ურთიერთკავშირი.
დასახლების ტერიტორიაზე განვათავსეთ არა მხოლოდ საცხოვრებელი სახლები, არამედ აბანოების კომპლექსი, და სასტუმრო საკუთარი ინფრასტრუქტურით. ამგვარად, ეს ობიექტი აერთიანებს საცხოვრებელ, საზოგადოებრივ და კომერციულ ობიექტებს.
აღნიშნული სქემა ასახავს ნაკვეთის სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის სხვადასხვა ელემენტების რაოდენობასა და ტიპოლოგიას. ჩვენ შევიმუშავეთ ქუჩის პროფილების 6 ტიპი, ნაკვეთის ტერიტორიაზე მათი ფუნქციისა და მდებარეობის მიხედვით, განვსაზღვრეთ გადაადგილების ვარიანტები, გამოვთვალეთ გზის ელემენტების ოპტიმალური სიგანე და გავითვალისწინეთ შესაბამისი საინჟინრო ქსელების განთავსების საჭიროება.
პირობითი აღნიშვნები:
გზები და გადასასვლელები |
ველობილიკები |
ტროტუარები |
ფეხითმოსიარულეთა გზები (1800მმ) |
იატაკები ხის საფარით (1200მმ) |
ეკოპარკინგი |
გადაადგილების ალტერნატიული გზები (კაშხლები) |
სავარაუდო ველომარშუტი |
ტიპი 6
ქუჩის მართობული პროფილის აღნიშვნა |
პარკების ტერიტორიები დასახლებაში აყალიბებენ ერთგვარ მწვანე არტერიებს, რომლებიც ქმნიან მიზიდულობის ცენტრებს და ფეხმავალთა ნაკადებს მიმართავენ მნიშვნელოვანი ობიექტებისაკენ, მაგალითისთვის, როგორიცაა აბანოების კომპლექსი. მწვანე ზონების მდებარეობა სატრანსპორტო გზების გასწვრივ ახშობს ტრანსპორტის ხმაურს და უზრუნველყოფს მაცხოვრებელთათვის მაქსიმალურ კომფორტს.
წყნარი დასვენების ზონები, პარკების ტერიტორიები, ძაღლების გასასეირნებელი მოედნები |
აბანოების კომპლექსის ტერიტორია |
ჩვენ გავითვალისწინეთ 3 ტიპის საბავშვო მოედანი, თითოეულის პროექტირება და ინფრასტრუქტურა წარმოდგენილია ბავშვების ასაკობრივი ჯგუფის სპეციფიკიდან გამომდინარე. ასეთ საკითხებზე ყურადღების გამახვილება მნიშვნელოვანია, რადგან თანამედროვე არქიტექტურა და კარგად გააზრებული ყოველი წვრილმანი გარემოში, არის მნიშვნელოვანი მარკეტინგული უპირატესობა პოტენციური მყიდველებისთვის.
საბავშვო მოედნების ზონები (0-6 წელი) |
საბავშვო მოედნების ზონები (6-14 წელი) |
საბავშვო მოედნების ზონები (14+ წელი, სპორტული) |
5 წუთში მისაწვდომი რადიუსები (350კვ.მ) |
პროექტირებისას ინდივიდუალური მიდგომა ზოგჯერ ითვალისწინებს არასტანდარტული ამოცანების გადაჭრას. აღნიშნულ პროექტში, დამკვეთთან შეთანხმებით, ტერიტორია ეტაპობრივი განაშენიანების მიზნით, პირობითად დავყავით 4 ნაწილად. ასეთი გადაწყვეტილება მიღებულია ეკონომიკური მიზეზების გამო და საშუალებას გვაძლევს მაქსიმალურად რაციონალურად გამოვიყენოთ ბიუჯეტი.
სამშენებლო პროცესების თანმიმდევრობის დაცვა მაქსიმალურად არიდებს დისკომფორტს ტერიტორიაზე უკვე მაცხოვრებელ ადამიანებს.
პირველი რიგის მშენებლობა |
მეორე რიგის მშენებლობა |
მესამე რიგის მშენებლობა |
მეოთხე რიგის მშენებლობა |
კარგი პროექტის შექმნა შეუძლებელია მასში შემავალი თითოეული დეტალის გააზრების გარეშე. მას შემდეგ, რაც ჩამოვაყალიბებთ საერთო ინფრასტრუქტურულ სისტემას მასში ჩაშენებული ელემენტებითა და მათი ურთიერთქმედებით, ვიწყებთ დეტალების შემუშავებას. რადგან ზედმიწევნით გააზრებული დეტალების წყალობით ვლინდება არქიტექტურული კონცეფციის ჩანაფიქრი.
![]() |
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ჭაობიანი ნაკვეთები ტერიტორიის ერთ-ერთი გამორჩეული მახასიათებელია. მისი კეთილმოწყობით - სანაპირო ნაგებობების პროექტირებით, ალტერნატიული საფეხმავლო მარშუტების ფორმირებით, კაშხლების აშენებით, ლანდშაფტის დიზაინის მოწყობისას ჭაობის მცენარეების გამოყენების გზით, ჩვენ ამ დეტალს გადავაქცევთ ტერიტორიის ღირსებად.
ასე ვამუშავებთ დასახლების ყველა ნაკვეთს, როგორც საერთოს, ასევე, ინდივიდუალურს. სატრანსპორტო გზების დაგებით დაწყებული, საფარის მასალისა და მცირე არქიტექტურული ფორმების არჩევით დამთავრებული.
ბრენდინგის სტადია არის დასკვნითი და შედგება შემდეგი ნაწილებისგან:
დასახლების დასახელებისა და ლოგოს შემუშავებისას ორი პრინციპიდან გამოვდივართ: ორივე მათგანი უნდა ასახავდეს ადგილის ხასიათს და გამოირჩეოდეს კონკურენტებისგან. სეჯი (ოსოკა) და კალამუსი (აირ) ზღვისპირა ბალახების სახეობებია და მათი სახელწოდების გამოყენებით ჩვენ კიდევ ერთხელ ვუსვამთ ხაზს ეკოლოგიურ გარემოსა და ქალაქის აურზაურისგან დასახლების განცალკევებას, რაც ბუნებასთან სიახლოვის ვიზუალურ და ემოციურ ასოციაციას იწვევს ნაკვეთების პოტენციური მყიდველებისათვის.
დასახლების არქიტექტურა წარმოდგენილია 5 ტიპის საცხოვრებელი სახლით, ყოველ მათგანს გააჩნია საკუთარი ვიზუალური კოდი, რომლებიც ამავდროულად შეთანხმებულია დასახლების საერთო დიზაინ-კონცეფციასთან. ჩვენ, ასევე შევიმუშავეთ შესასვლელების დიზაინი, ყველა სახლის ღობე და შევარჩიეთ ფეხითმოსიარულეთა ბილიკების საფარი მასალები.
დამკვეთთან ჩვენი ერთობლივი მუშაობის შედეგი არის, პროექტირების ყველა ეტაპზე ზედმიწევნით დამუშავებული, სრულად დასრულებული პროდუქტი. გამომხატველობითი არქიტექტურული იმიჯი, ფუნქციური და მარკეტინგული სტრატეგია - ეს არის თანამედროვე ხარისხიანი დასახლების შემადგენელი ნაწილები.

Анализ окружающей территории
OSOKA – это проект, в котором особое место отведено воздуху. Это обусловлено особенностью территории для застройки: наличием заболоченных территорий, которые, по выработке кислорода опережают даже лесные массивы. Поэтому нашей главной задачей стало сохранение природного богатства территории и его дополнение современными архитектурно-планировочными решениями, что в результате сформирует гармоничную среду для комфортного проживания.
Работу над большим проектом мы всегда начинаем с анализа. Это основополагающий этап, так как именно из понимания контекста территории мы подбираем наиболее рациональные решения. Под контекстом мы понимаем существующие факторы, которые будут оказывать влияние на функционально-планировочную и эстетическую составляющие поселка, что в последствии отразится на архитектурном образе, инфраструктуре и маркетинговом позиционировании.
Говоря о контексте территории, мы выделяем географические и экономические составляющие, которые рассматриваем на предпроектной стадии:
| Пляж, зона отдыха | Детские сады, школы | ||
| Гостиничный комплекс | Заправочные станции | ||
| Лесные массивы | Зоны платной рыбалки |
Первая стадия стоительства - отельный комплекс |
Вторая стадия строительства - территория поселка |
Границы территории |
| Высотные отметки |
Озернинское водохранилище |
Ручейки |
Благоприятные выходы к воде |
Существующие лесные массивы |
Приемлимые видовые зоны (видовой акцент на растительность, деревья, соседние участки, догору) |
Благоприятные видовые зоны (видовой акцент на Озернинское водохранилище, растительность, деревья) |
В результате анализа экономико-географических факторов застраиваемой территории мы получаем ряд данных, которые служат основой для нашего внутреннего ТЗ и следующих этапов проектирования.
Следующий шаг - изучение местности по фото и видео материалам (полученным от заказчика или в результате выезда архитектора на участок). На данном этапе мы уже можем выделить основные достоинства и недостатки территории, что в последствии послужит базой для разработки стратегии позиционирования поселка.
Следующий этап - формирование баланса территории или, другими словами, распределение каждой функции, присутствующей в поселке, в процентном соотношении. Далее мы расчитываем технико-экономические показатели на основе нормативных документов, предлагаем заказчику несколько вариантов развития территории и, в последствии, детализируем наиболее соотвествующий целям заказчика вариант.
жилые участки
12-20 соток
парковые территории, зоны реакреации, спортивыне/детские площадки
улицы, проезды, разворотные площадки и т.д.
Жилая зона |
742 000 м² |
70% |
Парковые территори
180 200 м² |
17% |
Улицы, проезды, пешеходные дорожки, |
106 000 м² |
10% |
Площадка для активного отдыха |
10 600 м² |
1% |
Банный комплекс |
Контрольно-пропускной пункт |
9 540 м² |
0,9% |
Пожарный пруд |
1 000 м² |
0,1% |
| Типология дома | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | КПП | Эллинг | Банный комплекс | ИТОГО |
| Ориентировочная площадь застройки (м²) | 190 | 150 | 250 | 310 | 310 | 480 | 600 | 750 | |
| Этажность | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | |
| Предполагаемая площадь теплого контура (м²) | до 150 | до 250 | до 300 | до 400 | до 400+ | до 400 | до 500 | до 1000 | |
| Количество домов | 160 | 153 | 196 | 209 | 22 | 2 | 1 | 1 | 740+3 |
| Суммарная площадь застройки (м²) | 30 400 | 22 950 | 49 000 | 64 790 | 6 820 | 960 | 600 | 750 | 176 270 (11,8%) |
Площадь территории |
1 590 682 м² |
Площадь зеленой зоны |
266 220 м² |
Площадь транспортных связей (проезжая часть) |
122 422 м² |
Площадь пешеходных связей (дорожки и экотропы) |
46 725 м² |
Дорожки |
38 344 м² |
Экотропы |
8 371 м² |
Площадь велодорожек |
23 652 м² / 15,8 км |
Количество продаваемых участков |
740 шт. |
Площадь продаваемого теплового контура |
213 450 м² |
Площадь продаваемой территории |
1 075 726 м² |
Представлены 5 типов жилых домов:
Тип 1 |
Одноэтажные дома |
Тип 2 |
Малые барнхаусы |
Тип 3 |
Барнхаусы |
Тип 4 |
Двухэтажные дома |
Тип 5 |
Двухэтажные дома 400 м² |
После завершения аналитической стадии, мы приступаем к формированию архитектурно-планировочной концепции поселка с детальной проработкой всех его составляющих: от генплана до элементов благоустройства.
Ключевым элементом на данной стадии является качественно проработанный генплан участка. Здесь отражены все элементы инфраструктуры и их взаимосвязи.
На территории поселка мы разместили не только участки для жилых домов, а также банный комплекс и отель со всей его инфраструктурой. Таким образом, поселок сочетает в себе жилую, общественную и коммерческую функции.
При проектировании мы также учитываем количество и типологию различных элементов, которые составляют транспортную инфраструктуру поселка. Мы разработали 6 типов профилей улиц в зависимости от их функции и расположения на территории участка, продумали варианты передвижения, рассчитали оптимальную ширину элементов дорог и предусмотрели закладку соответствующих инженерных сетей.
Дороги и проезды |
Велодорожки |
Тротуары |
Пешеходные дороги (1800мм) |
Эконастилы из дерева (1200мм) |
Экопарковки |
Альтернативные пути передвижения (дамбы) |
Предполагаемый веломаршрут |
Тип 6
Обозначение поперечного профиля улицы |
Парковые территории формируют в поселке своего рода зеленые артерии, которые создают центры притяжения и напрявляют потоки движения пешеходов к важным объектам территории как ,например, банный комплекс. Зеленые зоны поселка мы расположили вдоль транспортных путей, что позволяет снизить шум от транспорта, обеспечивая максимальный комфорт для проживания.
Зоны тихого отдыха, парковые территории, площадки для выгула собак |
Территория банного комплекса |
Мы предусмотрели 3 типа детских площадок для детей разного возраста, поскольку различные возрастные группы предполагают свою специфику проектирования и благоустройства. Это важно принимать во внимание, так как современная архитектура и грамотно продуманное окружение являются значимыми маркетинговыми приемуществами для потенциальных покупателей.
Зоны детских площадок (0-6 лет) |
Зоны детских площадок (6-14 лет) |
Зоны детских площадок (14+ лет, спортивные) |
Пятиминутные радиусы доступности (350м2) |
Индивидуальный подход в проектировании, которого мы придерживаемся, зачастую подразумевает решение нестандартных задач. Так, совместно с заказчиком проекта мы решили условно разделить территорию на 4 части для поэтапной застройки. Это сделано из экономических соображений и позволяет использовать бюджет максимально рационально.
Очереди строительства сформированы с учетом минимизации дискомфорта для уже живущих людей.
Первая очередь строительства |
Вторая очередь строительства |
Третья очередь строительства |
Четвертая очередь строительства |
После того, как мы заложили общую инфраструктурную систему с ее связями и взаимодействиями элементов, мы приступаем к проработке деталей, ведь именно благодаря продуманным мелочам мы раскрываем полноту архитектурного замысла.
![]() |
Одну из главных особенностей территории - заболоченные участки, мы превращаем в достоинство за счет грамотного благоустройства: проектирование прибрежных сооружений, формирование альтернативных пешеходных путей устройством дамб, ландшафтным дизайном с использованием болотных растений.
Так мы работаем со всей территорий поселка. От общего к частному. От закладки транспортных путей до выбора материалов покрытия и малых архитектурных форм.
Брендинг - это заключительный этап нашей работы и он подразумевает разработку:
В работе над неймингом и логотипом поселка мы отталкиваемся от двух принципов: они должны создавать ощущение места и выделяться среди конкурентов. Осока и аир - это виды прибрежных трав, и используя их в названии, мы еще раз подчеркиваем экологичность и отстраненность от городской суеты, тем самым вызывая визуальные и эмоциональные ассоциации близости к природе у потенциальных покупателей.
Архитектура поселка представлена 5 типами жилых домов, каждый из которых имеет свой визуальный код, который в то же время согласован с общей дизайн-концепцией поселка. Также мы разработали дизайн въездной группы, ограждений каждого дома и подобрали материалы покрытия пешеходных связей.
Итогом нашей совместной работы с заказчиком является целостный законченный продукт, педантично проработанный на всех стадиях проектирования. Выразительный архитектурный образ, функциональность и маркетинговая стратегия - вот составляющие качественного современного поселка.