მიმდებარე ტერიტორიის ანალიზი
OSOKA - არის პროექტი, რომელშიც განსაკუთრებული ადგილი აქვს მინიჭებული ჰაერს. ეს ფაქტორი განპირობებულია განაშენიანების ტერიტორიის თავისებურებით - ჭაობიანი ადგილების არსებობით, რომლებიც ჟანგბადის გამომუშავების თვალსაზრისით ტყიან მასივებსაც კი უსწრებს. ამიტომ ჩვენი ამოცანა ასე ჩამოვაყალიბეთ: შევინარჩუნოთ ტერიტორიის ბუნებრივი სიმდიდრე და დავამატოთ თანამედროვე არქიტექტურულ-საპროექტო გადაწყვეტილებები, რაც ჯამში შექმნის კომფორტულ საცხოვრებელ გარემოს.
პირველი, რითიც ნებისმიერი დასახლების დაპროექტებას ვიწყებთ არის ანალიტიკა. ეს არის ფუნდამენტური ეტაპი, რადგან სწორედ ტერიტორიის კონტექსტის გააზრებიდან ვირჩევთ ყველაზე რაციონალურ გადაწყვეტილებებს.
ტერიტორიის კონტექსტზე ლაპარაკისას, გამოვყოფთ გეოგრაფიულ და ეკონომიკურ იმ შემადგენლებს, რომლებსაც შემდეგ გავითვალისწინებთ პროექტირების წინა სტადიაზე:
| პლაჟი, დასასვენებელი ზონა | საბავშვო ბაღები, სკოლები | ||
| სასტუმრო კომპლექსი | ბენზინ გასამართი სადგურები | ||
| ტყის მასივები | ფასიანი სათევზაო ზონები |
მშენებლობის პირველი სტადია - სასტუმრო კომპლექსი |
მშენებლობის მეორე სტადია - დასახლების ტერიტორია |
ტერიტორიის საზღვრები |
| სიმაღლის ნიშნულები |
ოზერნინსკის წყალსაცავი |
ნაკადულები |
ხელსაყრელი გასასვლელები წყალზე |
ტყის არსებული მასივები |
მისაღები ხედვის ზონები (საუკეთესო ხედები გამწვანებაზე, სამეზობლო ნაკვეთებზე, გზებზე) |
ხელსაყრელი ხედვის ზონები (ხედები ფოკუსირებულია ოზერნინსკის წყალსაცავზე, გამწვანებაზე, ხეებზე) |
განაშენიანებული ტერიტორიის ეკონომიკური და გეოგრაფიული მაჩვენებლების ანალიზის შედეგად, ჩვენ ვიღებთ უამრავ მონაცემს, რომელიც საფუძვლად ედება შიდა ტექნიკური მახასიათებლებისა და შემდგომი პროექტირების ეტაპებს.
გეოგრაფიულ-ეკონომიკური ანალიზის შემდეგ, დამკვეთისაგან მიღებული ფოტო და ვიდეო მასალებზე დაყრდნობით, ჩვენ ვიწყებთ საპროექტო ტერიტორიის კვლევას. ამ ეტაპზე ჩვენ შეგვიძლია გამოვყოთ ადგილის ძირითადი ღირსებები და ნაკლოვანებები, რაც საბოლოო საფუძვლად დაედება დასახლების განაშენიანებას.
შემდეგი ეტაპია ტერიტორიის ბალანსის ფორმირება. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, დასახლებაში არსებული თითოეული ფუნქციის პროცენტული განაწილება. ჩვენ ვანგარიშობთ ტექნიკურ-ეკონომიკურ მაჩვენებლებს მარეგულირებელ დოკუმენტებზე დაყრდნობით, მომხმარებელს ვთავაზობთ ტერიტორიის განვითარების რამდენიმე ვარიანტს და, შემდგომში, დეტალურად ვაწვდით იმ ვარიანტს, რომელიც საუკეთესოდ შეესაბამება მომხმარებლის მიზნებს.
საცხოვრებელი ნაკვეთები
12-20 მეასედი
პარკის ტერიტორიები, რეკრეაციული ზონები, სპორტული/საბავშვო მოედნები
ქუჩები, გადასასვლელები/ტრასები, წრეზე შემობრუნების მოედნები და ა. შ.
საცხოვრებელი ზონა |
742 000 კვ.მ |
70% |
პარკის ტერიტორიები
180 200 კვ.მ |
17% |
ქუჩები, გადასასვლელები, ფეხითმოსიარეულეთა ბილიკები, საინჟინრო ინფრასტრუქტურა |
106 000 კვ.მ |
10% |
მოედანი აქტიური დასვენებისთვის |
10 600 კვ.მ |
1% |
აბანოების კომპლექსი |
საგუშაგო პუნქტი |
9 540 კვ.მ |
0,9% |
სახანძრო ავზი |
1 000 კვ.მ |
0,1% |
| სახლების ტიპები | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | საგუშაგო | ნავსადგური | აბანოების კომპლექსი | სულ |
| მოშენების საორიენტაციო ფართი (კვ.მ) | 190 | 150 | 250 | 310 | 310 | 480 | 600 | 750 | |
| სართულიანობა | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | |
| შენობების მოშენების სავარაუდო ფართი (კვ.მ) | 150-მდე | 250-მდე | 300-მდე | 400-მდე | 400+-მდე | 400-მდე | 500-მდე | 1000-მდე | |
| სახლების რაოდენობა | 160 | 153 | 196 | 209 | 22 | 2 | 1 | 1 | 740+3 |
| მოშენების საერთო ფართი (კვ.მ) | 30 400 | 22 950 | 49 000 | 64 790 | 6 820 | 960 | 600 | 750 | 176 270 (11,8%) |
ტერიტორიის ფართი |
1 590 682 კვ.მ |
მწვანე ზონის ფართი |
266 220 კვ.მ |
სატრანსპორტო კვანძების ფართი (გზის ნაწილი) |
122 422 კვ.მ |
საფეხმავლო კვანძების ფართი (ბილიკები და ეკობილიკები) |
46 725 კვ.მ |
ბილიკები |
38 344 კვ.მ |
ეკობილიკები |
8 371 კვ.მ |
ველობილიკების ფართი |
23 652 კვ.მ / 15,8 კმ |
გასაყიდი ნაკვეთების რაოდენობა |
740 ცალი |
გასაყიდი შენობების მოშენების ფართი |
213 450 კვ.მ |
გასაყიდი ტერიტორიის ფართი |
1 075 726 კვ.მ |
წარმოდგენილია საცხოვრებელი სახლის 5 ტიპი:
ტიპი 1 |
ერთსართულიანი სახლები |
ტიპი 2 |
მცირე ბარნჰაუსები (Barnhous) |
ტიპი 3 |
ბარნჰაუსები (Barnhous) |
ტიპი 4 |
ორსართულიანი სახლები |
ტიპი 5 |
ორსართულიანი სახლები 400 კვ.მ |
მას შემდეგ, რაც დასრულდება ანალიზის სტადია და გამოიკვეთება მთავარი მიზანი და დავალება, ჩვენ ვიწყებთ დასახლების არქიტექტურულ-გეგმარებითი კონცეფციის - გენგეგმიდან კეთილმოწყობის ელემენტებამდე - დეტალურ დამუშავებას.
ამ კონკრეტულ სტადიაზე მთავარი ელემენტია ნაკვეთის დეტალურად დამუშავებული გენგეგმა. აქ ასახულია ინფრასტრუქტურის ყველა ელემენტი და მათი ურთიერთკავშირი.
დასახლების ტერიტორიაზე განვათავსეთ არა მხოლოდ საცხოვრებელი სახლები, არამედ აბანოების კომპლექსი, და სასტუმრო საკუთარი ინფრასტრუქტურით. ამგვარად, ეს ობიექტი აერთიანებს საცხოვრებელ, საზოგადოებრივ და კომერციულ ობიექტებს.
აღნიშნული სქემა ასახავს ნაკვეთის სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის სხვადასხვა ელემენტების რაოდენობასა და ტიპოლოგიას. ჩვენ შევიმუშავეთ ქუჩის პროფილების 6 ტიპი, ნაკვეთის ტერიტორიაზე მათი ფუნქციისა და მდებარეობის მიხედვით, განვსაზღვრეთ გადაადგილების ვარიანტები, გამოვთვალეთ გზის ელემენტების ოპტიმალური სიგანე და გავითვალისწინეთ შესაბამისი საინჟინრო ქსელების განთავსების საჭიროება.
პირობითი აღნიშვნები:
გზები და გადასასვლელები |
ველობილიკები |
ტროტუარები |
ფეხითმოსიარულეთა გზები (1800მმ) |
იატაკები ხის საფარით (1200მმ) |
ეკოპარკინგი |
გადაადგილების ალტერნატიული გზები (კაშხლები) |
სავარაუდო ველომარშუტი |
ტიპი 6
ქუჩის მართობული პროფილის აღნიშვნა |
პარკების ტერიტორიები დასახლებაში აყალიბებენ ერთგვარ მწვანე არტერიებს, რომლებიც ქმნიან მიზიდულობის ცენტრებს და ფეხმავალთა ნაკადებს მიმართავენ მნიშვნელოვანი ობიექტებისაკენ, მაგალითისთვის, როგორიცაა აბანოების კომპლექსი. მწვანე ზონების მდებარეობა სატრანსპორტო გზების გასწვრივ ახშობს ტრანსპორტის ხმაურს და უზრუნველყოფს მაცხოვრებელთათვის მაქსიმალურ კომფორტს.
წყნარი დასვენების ზონები, პარკების ტერიტორიები, ძაღლების გასასეირნებელი მოედნები |
აბანოების კომპლექსის ტერიტორია |
ჩვენ გავითვალისწინეთ 3 ტიპის საბავშვო მოედანი, თითოეულის პროექტირება და ინფრასტრუქტურა წარმოდგენილია ბავშვების ასაკობრივი ჯგუფის სპეციფიკიდან გამომდინარე. ასეთ საკითხებზე ყურადღების გამახვილება მნიშვნელოვანია, რადგან თანამედროვე არქიტექტურა და კარგად გააზრებული ყოველი წვრილმანი გარემოში, არის მნიშვნელოვანი მარკეტინგული უპირატესობა პოტენციური მყიდველებისთვის.
საბავშვო მოედნების ზონები (0-6 წელი) |
საბავშვო მოედნების ზონები (6-14 წელი) |
საბავშვო მოედნების ზონები (14+ წელი, სპორტული) |
5 წუთში მისაწვდომი რადიუსები (350კვ.მ) |
პროექტირებისას ინდივიდუალური მიდგომა ზოგჯერ ითვალისწინებს არასტანდარტული ამოცანების გადაჭრას. აღნიშნულ პროექტში, დამკვეთთან შეთანხმებით, ტერიტორია ეტაპობრივი განაშენიანების მიზნით, პირობითად დავყავით 4 ნაწილად. ასეთი გადაწყვეტილება მიღებულია ეკონომიკური მიზეზების გამო და საშუალებას გვაძლევს მაქსიმალურად რაციონალურად გამოვიყენოთ ბიუჯეტი.
სამშენებლო პროცესების თანმიმდევრობის დაცვა მაქსიმალურად არიდებს დისკომფორტს ტერიტორიაზე უკვე მაცხოვრებელ ადამიანებს.
პირველი რიგის მშენებლობა |
მეორე რიგის მშენებლობა |
მესამე რიგის მშენებლობა |
მეოთხე რიგის მშენებლობა |
კარგი პროექტის შექმნა შეუძლებელია მასში შემავალი თითოეული დეტალის გააზრების გარეშე. მას შემდეგ, რაც ჩამოვაყალიბებთ საერთო ინფრასტრუქტურულ სისტემას მასში ჩაშენებული ელემენტებითა და მათი ურთიერთქმედებით, ვიწყებთ დეტალების შემუშავებას. რადგან ზედმიწევნით გააზრებული დეტალების წყალობით ვლინდება არქიტექტურული კონცეფციის ჩანაფიქრი.
![]() |
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ჭაობიანი ნაკვეთები ტერიტორიის ერთ-ერთი გამორჩეული მახასიათებელია. მისი კეთილმოწყობით - სანაპირო ნაგებობების პროექტირებით, ალტერნატიული საფეხმავლო მარშუტების ფორმირებით, კაშხლების აშენებით, ლანდშაფტის დიზაინის მოწყობისას ჭაობის მცენარეების გამოყენების გზით, ჩვენ ამ დეტალს გადავაქცევთ ტერიტორიის ღირსებად.
ასე ვამუშავებთ დასახლების ყველა ნაკვეთს, როგორც საერთოს, ასევე, ინდივიდუალურს. სატრანსპორტო გზების დაგებით დაწყებული, საფარის მასალისა და მცირე არქიტექტურული ფორმების არჩევით დამთავრებული.
ბრენდინგის სტადია არის დასკვნითი და შედგება შემდეგი ნაწილებისგან:
დასახლების დასახელებისა და ლოგოს შემუშავებისას ორი პრინციპიდან გამოვდივართ: ორივე მათგანი უნდა ასახავდეს ადგილის ხასიათს და გამოირჩეოდეს კონკურენტებისგან. სეჯი (ოსოკა) და კალამუსი (აირ) ზღვისპირა ბალახების სახეობებია და მათი სახელწოდების გამოყენებით ჩვენ კიდევ ერთხელ ვუსვამთ ხაზს ეკოლოგიურ გარემოსა და ქალაქის აურზაურისგან დასახლების განცალკევებას, რაც ბუნებასთან სიახლოვის ვიზუალურ და ემოციურ ასოციაციას იწვევს ნაკვეთების პოტენციური მყიდველებისათვის.
დასახლების არქიტექტურა წარმოდგენილია 5 ტიპის საცხოვრებელი სახლით, ყოველ მათგანს გააჩნია საკუთარი ვიზუალური კოდი, რომლებიც ამავდროულად შეთანხმებულია დასახლების საერთო დიზაინ-კონცეფციასთან. ჩვენ, ასევე შევიმუშავეთ შესასვლელების დიზაინი, ყველა სახლის ღობე და შევარჩიეთ ფეხითმოსიარულეთა ბილიკების საფარი მასალები.
დამკვეთთან ჩვენი ერთობლივი მუშაობის შედეგი არის, პროექტირების ყველა ეტაპზე ზედმიწევნით დამუშავებული, სრულად დასრულებული პროდუქტი. გამომხატველობითი არქიტექტურული იმიჯი, ფუნქციური და მარკეტინგული სტრატეგია - ეს არის თანამედროვე ხარისხიანი დასახლების შემადგენელი ნაწილები.

Forest areas | ![]() |
OSOKA VILLAGE – a project in which a special place is given to the air. This is due to the peculiarities of the territory for development: the presence of wetlands, which, in terms of oxygen production is ahead of even the forest areas. Therefore, our main task was to preserve the natural richness of the territory and its supplementation with modern architectural and planning solutions, which as a result will form a harmonious environment for comfortable living.
The first thing we start the design of any settlement is analytics. This is a fundamental stage, since it is from understanding the context of the territory, we select the most rational solutions. The context we understand existing factors that will affect the functional-planning and aesthetic components of the village, which subsequently will be reflected in the architectural image, infrastructure and marketing positioning.
Speaking about the context of the territory, we distinguish the following geographical and economic components, which we consider at the pre-project stage:
![]() |
Beach, recreation area | ![]() |
Kindergartens, schools |
Hotel complex | ![]() |
Filling stations |
Paid fishing areas |
|
The first stage of construction - the hotel complex |
The second stage of construction - the territory of the village |
Territory boundaries |
High marks |
Ozerninskoye reservoir |
Streams |
Favourable exits to the water |
Existing forest areas |
Acceptable view areas (view emphasis on vegetation, trees, neighboring lots, road) |
Favorable view areas (view emphasis on Ozerninskoye Reservoir, vegetation, trees) |
By analyzing the economic and geographic indicators of the built-up area, we obtain a series of data, which serve as the basis for our internal terms of reference and the following design steps.
After the geographic-economic survey stage, we proceed to the study of the area on the basis of the photo and video materials received from the customer. At this stage, we can already highlight the main advantages and disadvantages of the territory, which will later serve as the basis for the settlement positioning strategy.
The next stage is the formation of the balance of the territory or, in other words, the distribution of each function present in the settlement, in the percentage ratio. Then we calculate the technical and economic indicators on the basis of regulatory documents, offer the customer several options for the development of the territory and, subsequently, detailing the most appropriate to the customer's goals variant.
residential areas
12-20 acres
park areas, recreation areas, sports/children's playgrounds
Streets, driveways, turnouts, etc.
Residential area |
742 000 m² |
70% |
Park areas
180 200 m² |
17% |
Streets, driveways, walkways, |
106 000 m² |
10% |
Playground for outdoor activities |
10 600 m² |
1% |
Bath complex |
Checkpoint |
9 540 m² |
0,9% |
Fire pond |
1 000 m² |
0,1% |
House typology | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Checkpoint | Boathouse | Bathhouse complex | Summary |
Approximate building area (m²) | 190 | 150 | 250 | 310 | 310 | 480 | 600 | 750 | |
Floors | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | |
Estimated area of the warm contour (m²) | to 150 | to 250 | to 300 | to 400 | to 400+ | to 400 | to 500 | to 1000 | |
Number of houses | 160 | 153 | 196 | 209 | 22 | 2 | 1 | 1 | 740+3 |
Total building area (m²) | 30 400 | 22 950 | 49 000 | 64 790 | 6 820 | 960 | 600 | 750 | 176 270 (11,8%) |
Territory area |
1 590 682 m² |
Green area |
266 220 m² |
Area of transport links (roadway) |
122 422 m² |
Area of pedestrian connections (paths and ecotrails) |
46 725 m² |
Pathways |
38 344 m² |
Ecotrails |
8 371 m² |
Cycleways area |
23 652 m² / 15,8 km |
Number of lots for sale |
740 pcs. |
Area of heat loop to be sold |
213 450 m² |
Area of land for sale |
1 075 726 m² |
Five types of residential buildings are represented:
Type 1 |
Single-story houses |
Type 2 |
Small Barnhouses |
Type 3 |
Barnhouses |
Type 4 |
Two story houses |
Type 5 |
Duplexes of 400 m² |
After completion of the analytical phase, with the allocation of the main goals and objectives, we proceed to the formation of architectural and planning concept of the settlement with the detailed study of all its elements - from the master plan to the elements of improvement.
The key element at this stage is a detailed master plan of the site. It reflects all the elements of infrastructure and their relationship.
On the territory of the village we have placed not only the plots for residential houses, but also a bathing complex and hotel with its infrastructure. Thus, this facility combines residential, public and commercial functions.
This scheme reflects the number and typology of the various elements that make up the transport infrastructure of the site. We have developed 6 types of street profiles depending on their function and location on the site, thought out options for movement, calculated the optimal width of road elements and provided for the laying of appropriate utilities.
Roads and driveways |
Bicycle paths |
Sidewalks |
Walkways (1800mm) |
Eco decking made of wood (1200mm) |
Eco-parks |
Alternative ways of transportation (dams) |
Suggested bicycle route |
Type 6
Designation of the transverse profile of the street |
Park areas form a kind of green arteries in the village, which create a center of attraction and direct the flow of pedestrians to the important objects of the territory, such as a bathing complex. The location of green areas along transport routes allows to reduce the noise from traffic, providing maximum comfort for living.
Quiet rest areas, park areas, dog walking areas |
The territory of the bathing complex |
We have provided for 3 types of playgrounds according to the age of the children, since different age groups imply their own specific design and landscaping. It is important to take this into account, since modern architecture and well thought-out surroundings are significant marketing advantages for potential buyers.
Playground areas (0-6 years old) |
Playground areas (6-14 years old) |
Playground areas (14+ years old, sports) |
Five-minute accessibility radii (350m²) |
An individual approach to design implies solving sometimes non-standard tasks. In this project, together with the customer, we decided to conditionally divide the area into 4 parts for a phased development. This decision was based on economic considerations and allows for maximum rational use of the budget.
The construction queues were formed taking into account the minimization of discomfort for people who already live there.
The first phase of construction |
Second phase of construction |
Third phase of construction |
Fourth stage of construction |
You can't have a good project without thinking through the details. Once we have laid out the overall infrastructure system with its connections and interactions between the elements. We start to work on the details, because it's through thoughtful details that we reveal the fullness of the architectural concept.
As we noted earlier, wetlands are one of the distinctive features of the territory. We turn this detail into an advantage through the improvement - the design of coastal structures, the formation of alternative pedestrian paths, the construction of dams, landscaping with the use of wetland plants.
So we work with each site of the village. From the general to the private. From the laying of transport routes to the selection of pavement materials and small architectural forms.
The branding stage is the final stage and includes the following subsections:
When designing the naming and logo of the settlement, we are guided by two principles: the name and symbol should create a sense of place and stand out from the competition. The sedge and calamus are coastal grasses, and by using them in the name, we once again emphasize the ecology and detachment from the bustle of the city, thereby evoking visual and emotional associations of closeness to nature in potential buyers of plots.
The architecture of the village is represented by 5 types of houses, each of which has its own visual code, which at the same time is consistent with the overall design concept of the village. We also developed the design of the entrance area, fences of each house and selected the materials for covering the pedestrian connections.
The result of our joint work with the customer is a coherent finished product, meticulously worked out at all stages of design. Expressive architectural image, functionality and marketing strategy - these are the components of a quality modern village.